اضطرابوسواس فکری اجباری

اختلال اضطراب فراگیر و عوامل به وجود آمدن آن

اختلال اضطراب فراگیر یا همان (Generalized Anxiety Disorder GAD)، در واقع نوعی از اختلال اضطرابی است که در آن ، فرد بیش از اندازه معمولی احساس نگرانی می کند. تنها یک عامل باعث به وجود آمدن نیست و فاکتورهای زیادی هستند که در به وجود آمدن آن سهیم هستند.

ژنتیک

ژنتیک شما نقش مهم و اساسی در شکل و گسترش اختلال اضطراب فراگیر دارد. تحقیقات نشان داده است که افرادی که اقوام درجه یک آنها به اختلال اضطراب فراگیر دچار است احتمال بیشتری نسبت به بقیه دارا می باشند که به این اختلال دچار شوند. خانم ها بیشتر از آقایان به اختلال اضطراب فراگیر دچار می شوند. تقریبا نزدیک به ۲ برابر آقایان و شروع آن حدود ۳۰ سالگی است اما معمولا سال ها طول می کشد تا فردا به متخصص مراجعه کند. به همین خاطر اکثریت افرادی که اختلال اضطراب فراگیر دارند ممکن است از کودکی یا اوایل جوانی به این اختلال دچار شده باشند.

 

تحربیات زندگی

با اینکه ژنتیک نقش مهمی در ایجاد اختلال اضطراب فراگیر دارد اما بیشترین سهم در ایجاد و پرورش این اختلال به فاکتور های دیگری نظیر فاکتورهای روانی ، محیطی و اجتماعی دارد. محققان سلامت روان پی برده اند که ریسک ابتلا به این اختلال در  افرادی که در کودکی ضربه ای روحی را تجربه کرده اند بیشتر است. در اکثریت اوقات با توجه به نتایج حاصل شده از تحقیقات محققان ، افرادی که به اختلال اضطراب فراگیر دچار هستند ، در تشخیص شرایط تهدید آمیز دچار مشکل می شوند. یعنی شرایطی که خطری ندارد هم می تواند حجم بسیار بالایی از اضطراب را برای وی به همراه داشته باشد. از دست دادن فرد عزیزی در زندگی ، حس ترس ، مورد تحقیر و تمسخر قرار گرفتن می تواند عواملی باشد که به رشد این اختلال کمک کند.

 

فاکتورهای اجتماعی

در زندگی امروزی هر انسان حدود ۱۵ ساعت در هفته ، وقت خود را در شبکه های اجتماعی می گذراند که این امر ممکن است تاثیرات منفی را برای سلامت روان فرد به دنبال داشته باشد. تعامل با مردم در شبکه های مجازی می تواند تاثیرات مشابه ای همانند زندگی واقعی داشته باشد. حس دوست داشته نشدن یا تنهایی که در نتیجه آن اضطراب و افسردگی را به همراه دارد.

 

فاکتورهای سبک زندگی

کافئین به عنوان یکی از شناخته شده ترین ماده های غذایی نقش بسزایی در ایجاد اضطراب را ایفا می کند. روابط ها نیز می توانند همانقدر که آرامشبخش باشند به همان میزان نیز درآورد و مضطرب کننده شوند. همانطور که گفته شد خانم ها ۲ برابر آقایان امکان درگیر اختلال اضطراب شدن را دارا می باشند پس در روابط خانم ها ممکن است منبع بسیار قوی برای شکل گیری و پرورش اضطراب باشند.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

Close
Close