بی خوابی

کمک به فردی که به اختلال بی خوابی دچار است!

باید ها و نبایدها

کمک به فردی که به اختلال بی خوابی دچار است!

باید ها و نبایدهای مکالمات شما با فردی که به اختلال بی خوابی دچار است!

  • از قرص های خوابی که مصرف میکنی خسته نشدی؟ بله دوست شما از قرص هایی که برای خواب مصرف می کند خسته شده است اما گقتن شما به او دردی را دوا نخواهد کرد. در عوض بگوئید ، خیلی بده ، متاسفم که اینو می شنوم آیا چیزی هست که بخوای درموردش با من صحبت کنی؟
  • فکر میکنی چی باعث بی خوابی تو شده؟ بیشتر افرادی که دچار مشکل بی خوابی هستند در واقع نگرانی هایی دارند که باعث می شود تا شب نتوانند راحت بخوابد ، مثلا ترس از اینکه دیر خوابشان ببرد و نتوانند خواب کافی داشته باشند یا نگرانی های دیگری باعث آن می شود. اگر شما چنین سوالی از او بپرسید فقط باعث تشدید و نگرانی بیشتر او می شوید. در عوض بگوئید. کاری از دست من برمیاد تا باعث آروم تر شدنت بشم؟
  • میدونی که واقعا چیزی برای نگرانی نیست؟ خود افرادی که قبل از خوابیدن اضطراب دارند هم در اعماق وجودشان می دانند که چیزی برای نگرانی نیست اما نمی توانند به نگرانی هایشان فکر نکنند. در عوض بگوئید ، دیشب متوجه شدم یا به نظر رسید که موفق شدی بخوابی!
  • آیا دیروقت قهوه مصرف میکنی؟ تقریبا این اولین عاملی است که هرفردی که به بی خوابی دچار باشد در مورد آن می داند . در عوض بگوئید ، چه کاری از دست من برمی آید تا برایت انجام دهم؟
  • اگه همین الان هم بخوابی باز هم چندساعتی خوابیدی؟ یک شمارش معکوسی در ذهن افرادی که به بی خوابی دچار هستند در حال اجرا است و مدام با خود حساب می کنند که چند ساعت دیگه می توانند بخوابند. یادآوری اینکار به آنها فقط باعث عذاب آنها می شود. در عوض بگوئید ، مهم نیست امشب چطور بگذره ، هیچ مشکلی برایت پیش نمی آید!
  • اینکه زیاد نمی تونی بخوابی برای سلامتیت خیلی بده! اگر دوست شما از عمد نمی خوابد گفتن این جمله اشکالی ندارد اما اگر اینطور نیست و به اختلال خواب دچار است فقط به مشکل دوستتان عامل ترسناکی را اضافه کرده اید.در عوض بگوئید ، متاسفم که این مشکل رو داری!

 

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

Close
Close