افسردگی

افسردگی چیست؟

تعریف ، علائم و انواع افسردگی

افسردگی چیست؟

افسردگی چیست؟ اکثر مردم در زندگیشان اضطراب و افسردگی را در زندگیشان تجربه کرده اند. از دست دادن عزیزی ، اخراج شدن از کار ، طلاق گرفتن و دیگر مشکلاتی که انسان را به سمت غمگین بودن ، تنهایی ، ترس ، عصبی بودن یا اضطراب سوق میدهند. داشتن این احساسات در مقابل این عامل ها طبیعی هستند اما بعضی از مردم این احساسات را به صورت روزانه بدون دلیل آشکاری تجربه می کنند که زندگی طبیعی را برایشان دشوار می کند. افرادی که اینگونه هستند ممکن است دچار اختلال اضطراب یا افسردگی یا ترکیبی از آن باشند. برای فردی که از اختلال اضطراب رنج می برد امری طبیعی است که دچار افسردگی نیز باشد. خبر خوب این است که هر کدام از اختلال ها قابل درمان است ، به صورت جداگانه یا همراه با هم. افسردگی وضعیتی است که فرد دچار دلسردی ، غمگین بودن ، نا امیدی ، عدم انگیزه و بی علاقگی می شود. وقتی این حالات برای مدت کمی در فرد دیده شود نوعی از افسردگی مقطعی را بروز داده است اما وقتی که این حالات روحی برای زمانی بیشتر از دو هفته ماندگار شود و عواطف در تقابل با فعالیت های روزمره شود نشان دهنده افسردگی کلی است. افسردگی کلی یک وضعیت قابل درمان است که بر روی طرز فکر فرد ، رفتار و عملکرد او تاثیر می گذارد. افسردگی یکی از شایع ترین اختلالاتی است که برای ذهن انسان پیش می آید. در سال ۲۰۱۴ در ایالات متحده آمریکا، حدود ۱۵٫۷ میلیون انسان بالای ۱۸ سال حداقل یک بار افسردگی کلی را در سالی که گذشته تجربه کرده است که حدود ۶٫۷ درصد کل جمعیت بزرگسالان آمریکا می باشد. از هر ۱۰۰ کودک ۲ کودک و از هر ۱۰۰ نوجوان ۸ نوجوان به افسردگی کلی دچار هستند.

علائم افسردگی چیست؟

احساس ناامیدی ، نبودن کمک و درمانی برایش با این دیدگاه(هیچ چیزی بهتر نخواهد شد و کاری از دست تو برنمی آید تا حال من را بهتر کنی).
از دست دادن علاقه به فعالیت های روزمره. فرد دیگر اهمیتی به تفریحات ، کارها و فعالیت هایی که قبلا انجام می داده نمی دهد و در واقع توانایی احساس شادی و لذت را از دست داده است.
تغییر وزن . افسردگی در فرد باعث می شود یا وزنش به شدت کم شود یا وزنش به شدت زیاد شود.
تغییرات خواب. بروز اختلالات خواب نظیر بی خوابی ، بیدار بودن تا سپیده صبح یا بیش از حد خوابیدن.
عصبانیت و بدخلقی. حس اضطراب ، بی قراری و حتی خشونت. دامنه صبر و تحمل پایین می آید و سریعتر از کوره خارج می شوند و هرکس و هرچیزی میتواند آنها را عصبی کند.
از دست دادن انرژی. احساس خستگی ، تنبل بودن می کنند. انگار که بدن آن ها سنگین تر شده است. حتی کوچکترین کارها هم خسته کننده به نظر می رسند و مدت زمان بیشتری طول میکشد تا آنکار را انجام دهند.
از خود بیزاری. احساس شدید بی ارزش بودن یا گناه می کنند. مدام خودشان را برای اشتباهات و خطاهایی که انجام می دهند ، نقد می کنند.
بی قراری.
ممکن است رفتارشان بی ملاحظه شود. استفاده کردن از مواد مخدر، قمار ، رانندگی بی ملاحظه ، یا انجام ورزش های خطرناک.
مشکل تمرکز. مشکل در تمرکز کردن ، تصمیم گرفتن یا به خاطر سپردن.
بروز درد. بالا رفتن میزان شکایت های فیزیکی بدنشان مانند سردرد ، درد کمر ، درد عضلات و معده.

انواع افسردگی:

افسردگی کلی
افسردگی غیرمعمول
افسرده خویی

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close