افسردگی

درمان افسردگی

درمان افسردگی : بخش ۱ | پی بردن به افسردگی

مشورت کردن با دکتر. تنها بعد از ارزیابی کامل توسط روانپزشک یا روانشناس می توان از وجود افسردگی مطمئن شد. خیلی از بیماری ها و داروها باعث به وجود آمدن حس افسردگی در شما می شوند. دکتر شما بعد از آزمایش های گوناگون ، انجام معاینه و مصاحبه برای پی بردن به افسردگی ، میتواند به شما بهترین راهکار را نشان دهد.

متوجه رنج بردن از افسردگی خود شوید. برای غلبه بر افسردگی ابتدا باید مطمئن شوید این نشانه هایی که در شما هست آیا علائم بروز افسردگی است یا خیر. هرچند افسردگی در هر انسان متفاوت است اما وجه مشترکی هم دارد. اگر شما احساس بی ارزش بودن ، درماندگی یا گناه بدون دلیل خاصی می کنید احتمال وجود افسردگی در شما زیاد است. نسبت به هر مسئله ای در زندگی ناامید هستید و فکر اینکه شرایط رو به بهبودی برود هم از سر شما عبور نمی کند. شب ها احساس بی قراری می کنید و مشکل خواب دارید و روزها به سختی بیدار می شوید. دیگر فعالیت هایی که قبلا به آن ها علاقه مند بودید شما را خوشحال نمی کند. ممکن است اشتهای شما کم یا زیاد شده باشد. بدون هیچ دلیل خاصی زودرنج شده اید. ممکن است افکار آسیب رساندن به خود را داشته باشید که اگر اینطور باشد باید سریعتر به متخصص مراجعه کنید تا شما را در روند بهبودی قرار دهد.

درباره افسردگی تحقیق کنید. اگرچه دکتر ها یک دلیل خاص را برای شکل گیری افسردگی در انسان بیان نمی کنند اما عواملی چون ژنتیک ، تاثیرات زیستی و فاکتورهای محیطی و روانی در بروز آن بی تاثیر نیستند. اعتیاد به مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی ممکن است دلیل به وجود آمدن افسردگی باشد. اگر اینطور هست آنرا با دکتر در میان بگذارید تا بهترین راه را برای حل آن پیش روی شما بگذارد. اگر افراد دیگری در خانواده شما هستند که به افسردگی دچارند احتمال بروز ژنتیکی افسردگی در شما قوت می گیرد. اگر مطمئن نیستید می توانید با دیگر اعضای خانواده برای پی بردن به اینکه آیا فرد دیگری دچار افسردگی شده است مشورت کنید. اگر مشکل تیروئید یا دیگر مشکلات هورمونی دارد احتمال بروز افسردگی بیشتر می شود. دکتر شما می تواند متوجه شود که آیا این افسردگی بخاطر بیماری دیگری درون شما قوت یافته است یا خیر ، مثلا ممکن است اختلال اضطراب و وسواس اجباری فکری باعث بوجود آمدن افسردگی در شما شده است.

دنبال دلیل اصلی افسردگی خود باشید. قبل از شروع ارزیابی روانپزشک درباره شما به این فکر کنید که ریشه این افسردگی از کجاست و از کجا در شما شکل گرفت. احتمال زیادی دارد تا یک اتفاق در زندگی شما ریشه آن باشد و فکر کردن به آن باعث ناراحتی شما می شود. چند عاملی که احتمال دارد در زندگی شما اتفاق افتاده باشد تا افسردگی بوجود آمده باشد. از دست دادن دوست و فرد عزیزی. بعد از از دست دادن فرد مهمی در زندگی ، طبیعی است که انسان غصه دار می شود ، اما بعد از مدتی انسان ها رو به بهبودی می روند. اگر اندوهگین بودن شما بعد از یکماه از بین نرفته باشد احتمالا دچار افسردگی شده اید. شکست عشقی. اگر رابطه شما و عشق زندگیتان به صورت ناراحت کننده ای به اتمام رسید احتمال بروز افسردگی وجود دارد. عدم رضایت شغلی. اگر در شغل خود احساس خوشحالی نمی کنید و با حس بی ارزش بودن به شما دست می شود ، این مدل کار ممکن است شما را به سمت افسردگی سوق بدهد. محیط ناخواسته. اگر در محیطی زندگی می کنید که دوست ندارید در آن زندگی کنید یا در آن خانه یا شهر احساس خوشحالی نمی کنید ممکن است عامل به وجود آمدن افسردگی در شما شود. مشکلات مالی. فکر کردن به اجاره خانه ماه بعد ، فکر کردن به سر رسید چک هایی که کشیده اید و اینگونه دغدغه های مالی اگر پایدار شود ممکن است باعث بوجود آمدن افسردگی در شما شود. افسردگی پس از زایمان. زن های زیادی پس از به دنیا آوردن فرزندشان ، دچار افسردگی پس از زایمان می شوند. تقریبا از هر ۱۰۰ زن پس از زایمان ، ۱۰ تا ۱۵ زن این مشکل را تجربه می کنند. علائم آن ، بی خوابی شدید ، کج خلقی ، بی ثباتی خلق و خو ، گریه ، احساس گناه ، افکار پریشان و باورهای هذیان گویانه می باشد . اگر این مورد افسردگی برای شما پیش آمده ، سریعا به دکتر و متخصص مراجعه کنید تا در مسیر بهبودی قرار بگیرید.

روش های درمانی خود را بشناسید. دکتر شما درباره روش های درمانی پیشنهاداتی را در اختیار شما می گذارد. با توجه به شدت افسردگی ، شاید ترکیبی از روان درمانی و دارو درمانی برای شما تجویز شود. در زمانی که دوره دارویی خود را زیر نظر پزشک شروع کرده باشید خیلی مهم است که با روان درمان جلساتی داشته باشید تا استراتژی و تکنیک هایی را به شما یاد بدهد تا از گسترش افسردگی در خود جلوگیری کنید. به طور معمول اکثریت مشکلات ذهن و روان انسان که افسردگی یکی از آن هاست اگر در حد متوسطی باشد ، توسط روان درمانی و تغییر سبک زندگی و بدون نیاز به مصرف دارو قابل کنترل و درمان است.

برای درمان افسردگی ، شروع به نوشتن خاطرات روزانه خود کنید. نوشتن خاطرات روزانه شما باعث می شود که افسردگی و احساسات شما منعکس شوند و بتوانید این حالات را هر روز مورد بررسی قرار دهید. روزانه یکبار در زمانی مشخص ، مثلا هر شب ، هر اتفاق که در روز شما افتاده است یا هر افکاری که به ذهن شما آمده است را یادداشت کنید. نوشتن خاطرات باعث می شود افکارتان قابل دسترس تر باشند . بیشتر به مواردی که باعث خوشحالی یا ناراحتی شما می شوند آگاهی پیدا کنید. همچنین باعث می شود ذهن شما در طی نوشتن از تمامی استرس های اطراف شما خالی شود.

درمان افسردگی : بخش ۲ | ارتقای سطح کیفی زندگیتان

روابط ناسالم را از زندگی خود بیرون کنید. اگر این روابط باعث درد شما می شود پس آن روابط را قطع کنید. ممکن است آن فرد یکی از افراد فامیل شما باشد ، اگر این طور است و شما از بودن در جایی که آن فرد هم است احساس ناراحتی می کنید سعی کنید این دیدار ها را به حداقل برسانید. اگر مشکلی در رابطه شما بوجود آمده است با فرد به طور جدی صحبت کنید و آنرا حل کنید. اگر بخاطر خیانت همسرتان افسرده شده اید یا بهترین دوستتان از کیف پول شما دزدی کرده است ، وقتش رسیده که با آن ها صحبت کنید و به یک راه حل و نتیجه ای برسید.

برای درمان افسردگی ، روابط سالم تشکیل دهید. اگرچه شما ترجیح می دهید که تنها و دور از دیگران باشید اما بهترین چیز برای شما بودن با دیگران است. روی وقت گذراندن با دوستانتان و اعضای خانواده حساب ویژه ای باز کنید. تا جایی که می توانید بیرون از خانه و در حال گذراندن وقت با آدم هایی باشید که باعث می شوند نسبت به خود و دنیا حس بهتری پیدا کنید.

تقویم خود را از برنامه ها و فعالیت هایی که دوست دارید پر کنید. یک تقویم پر باعث فعال نگه داشتن ، متمرکز کردن شما می شود. ابتدای هر روز برنامه ها و کارهایی که باید آن روز انجام دهید را مشخص کنید. به عنوان مثال مواردی که می توانید هر روز در برنامه روزانه خود قرار دهید: ملاقات با دوستان ، ورزش کردن ، برنامه های مفرح و انجام کارهای سرگرم کننده ای که مورد علاقه شماست. درنظر گرفتن زمانی برای نوشتن خاطر ، یوگا و مدیتیشن ، یا حتی یک کار لوس که باعث خنده شما شود. فعالیت های بیرون از خانه.

برای درمان افسردگی ، انگیزه های جدید پیدا کنید. ممکن است شغل فعلی خود را دوست نداشته باشید اما امکان تغییر شغل را هم ندارید . پیدا کردن انگیزه های جدید باعث بیشتر هدفمند شدن زندگی شما می شود و به شما دلیلی برای بیدار شدن در صبح زود می دهد. انگیزه می تواند هرچیزی باشد. حتی چیزهایی که شما در آنها هم زیاد استعداد ندارید. مثلا بخش هنرمندی خودتان را به چالش بکشید. شروع به نوشتن شعر کنید . داستان های کوتاه بنویسید یا شروع به نوشتن فصل اول یک کتاب از نمونه کارهایی است که می توانید انجام دهید. زبان جدیدی یاد بگیرید. ورزش جدیدی را امتحان کنید. مثلا کلاس کاراته بروید، کلاس رقص یا یوگا بروید. یک ورزش تیمی را امتحان کنید. مثلا فوتبال یا والیبال. انگیزه زمانی که دوستان بیشتری پیدا کنید به خودی خود ایجاد خواهد شد.

بخشنده تر باشید. نسبت به افرادی که در اطراف شما هستند بخشنده باشید. بخشنده بودن باعث بیشتر شدن حس ارزش های شخصی شما می شود. در حق دوستانتان لطفی را انجام دهید.  در کتابخانه به کودکان و بزرگسالان کمک کنید تا کتاب مورد علاقه خودشان را پیدا کنند. دواطلب کمک به بی خانمان ها ، شهروندان و جوانان شوید و ببینید که اینکار چه تغییری در شما به وجود می آورد. داوطلب به جمع آوری زباله در پارک یا حتی طبیعت شوید. گذراندن وقت در طبیعت باعث بهبود حالت روحی شما می شود.

 

درمان افسردگی : بخش ۳ | ترویج عادت های سالم تر

برای درمان افسردگی ، خواب خود را بهتر کنید.ارتقا سطح کیفی خواب باعث بهبود سلامت روان شما خواهد شد. به دنبال پیدا کردن بهترین سیکل خواب خود باشید. هر روز سر ساعت مشخص بخوابید و سر ساعت مشخصی نیز از خواب بیدار شوید. صبح ها به جای انکه ساعت خود را برای ۵ دقیقه بعد مجددا کوک کنید تا بتوانید اندکی دیگر بخوابید همان موقع بیدار شوید و روز خود را با نوشیدن یک لیوان آب آغاز کنید. یکساعت قبل از خواب یه سری کار را به صورت روزمره جز عادت هایتان کنید مثلا تلویزیون را خاموش کنید . گوشی و تبلت خود را کنار بگذارید. از بودن در مکان های پر سر و صدا و شلوغ و یا مطالعه در تخت خواب خودداری کنید. فقط تا قبل از ظهر قهوه و چایی مصرف کنید.از چرت زدن هایی که بیشتر از نیم ساعت به طول بینجامد خودداری کنید.

ورزش کنید. تنها ۳۰ دقیقه ورزش در روز باعث بهبود سلامت فیزیکی و روانی شما خواهد شد. ورزش کردن باعث می شود انرژی شما بیشتر شود و با احساس و انگیزه بهتری روز خود را ادامه دهید. یک برنامه ورزشی منظم جوری که برای شما کارآمد و مناسب باشد انتخاب کنید.

برای درمان افسردگی ، رژیم غذایی مناسبی را انتخاب کنید. انتخاب رژیم غذایی سالم به شما کمک می کند تا سریعتر افسردگی را شکست دهید. هیچکدام از وعده های غذایی را فراموش نکنید به خصوص صبحانه . خوردن سه وعده غذا در روز به شما انرژی کافی برای متمرکز ماندن و مثبت زندگی کردن را خواهد داد. به سبد غذایی خود میوه و سبزیجات را اضافه کنید.

 

مثبت نگر شوید.

مثبت اندیشی باعث می شود تا به خود و جهان پیرامونتان امیدوارانه نگاه کنید. برای مثبت اندیش شدن ابتدا باید افکار منفی که در حال حاضر در شما نهادینه شده است را پیدا کنید و با قرار دادن آنها در برابر افکار مثبت با آنها بجنگید و آنها را شکست دهید. حداقل ۵ چیزی که هر روز باعث می شود شما خوشحال شوید و احساس خوبی به شما دست دهد را شناسایی کنید و شروع به انجام آنها در روز کنید.

اگر مثبت عمل کنید ، مطمئنا مثبت هم فکر خواهید کرد. اگر به جای تمرکز بر روی غم و غصه بر روی چیزهایی که مورد علاقه شماست و باعث شادابی شما می شود تمرکز کنید و وقت خود را با آن ها سپری کنید باعث می شود مثبت نگری را در خود تقویت کنید.حتی می توانید به خودتان بگوئید امروز یه روز فوق العاده خواهد بود یا بگوئید اشکالی نداره ، من امروز می خوام یه روز عالی رو تجربه کنم ، نمیگذارم خرابش کنی! همیشه بخندید ، لبخند بزنید حتی اگر احساس خوشحالی نمی کنید.

به ظاهر خودتان توجه کنید.

عدم توجه به ظاهر یکی از نشانه های افسردگی است. اگر روی ظاهر خودتان تمرکز بیشتری کنید علاوه بر اینکه احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا می کنید باعث می شود تا با افسردگی هم مقابله کنید. هر روز چند بار دندان هایتان را مسواک بزنید ، دوش بگیرید ، موهایتان را شانه کنید. اگر فکر میکنید بخاطر افسردگی افزایش وزن پیدا کردید و از خود احساس نارضایتی دارید ، پس تغییر را شروع کنید . یک برنامه و یک هدف را برای خود مشخص کنید ، شروع به ورزش طبق یک برنامه مشخص در جهت کاهش وزن کنید و ناامید نشوید ، بی خیال نشوید تا روزی که به اندام ایده آل و ظاهر موردنظر خود برسید.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close