افکار ناخواستهمثبت اندیشی

رهایی از افکار منفی : ۳ دلیل برای اینکه کمتر درگیر افکار منفی شوید!

رهایی از افکار منفی

آیا تا به حال شده خودتان را مورد قضاوت قرار بدین ، افکار منفی داشته باشید و به واسطه آن درگیر ترس و اضطراب شوید؟! جواب بیشتر ما بله هست! ما آموخته ایم که افکار منفی “بد” و “سمی” هستند ، باعث گرفتن انرژی شما می شوند و باعث می شوند که مدام روی آن افکار منفی درجا بزنید. ما یادگرفتیم که برای بدست آوردن حس اطمینان و اعتماد بنفس باید از شر این افکار خلاص شویم و راهی برای رهایی از افکار منفی پیدا کنیم.

رهایی از افکار منفی

اما واقعا باید با افکار منفی که درون سر ماست چکار کرد؟ چجوری میشه متوقف شون کرد؟ آیا واقعا جایگزین کردن یک فکر مثبت به جای فکر منفی کار درستی هست؟

به عنوان مثال چند نمونه از افکاری که امروز ممکن است در ذهن شما شکل بگیرد را ببینید:

  • من فوق العاده آدم تنبلی هستی! هیچ کاری رو کامل انجام نمیدم!
  • فکر نمی کنم امروز روز خوبی واسه من باشه!
  • با این وضعیت به هیچ جایی نمیرسم!

شاید شنیده باشید که میگویند اگر فکر منفی به سراغتان آمد آنرا با یک فکر مثبت جایگزین کنید. اما واقعا این درسته؟

خیلی از مردم به خوبی افکار منفی را نمیشناسند و دلیل آن هم این است که اصلا با ساختار و علت افکار ذهنی آشنایی ندارند! شاد بودن یا نبودن شما به داشتن یا نداشتن این افکار منفی ارتباطی ندارد! به این ارتباط دارد که با این افکار منفی در ذهنتان چکاری انجام می دهید؟

رهایی از افکار منفی
رهایی از افکار منفی

در ادامه به شما دلایلی ارائه می کنیم تا بتوانید افکار منفی را بهتر درک کنید و بدانید که نیازی نیست به آنها توجهی کنید!

 رهایی از افکار منفی رهایی از افکار منفی رهایی از افکار منفی رهایی از افکار منفی رهایی از افکار منفی

۱٫ داشتن افکار منفی کاملا طبیعی است: ذهن انسان ماشینی پیچیده از افکار است و طوری طراحی شده است تا تمام مدت مشغول به کار باشد! حتی فکر نکردن به هیچ چیزی برای دقایقی، تقریبا غیرممکن است! افکاری که درون ذهن شما شکل میگیرند در کنترل شما نیستند و روی آنها هیچگونه کنترلی ندارید اما نحوه پاسخ دادن به این افکار تحت کنترل شماست و می توانید آنرا تغییر دهید. هر بار به آنها کمتر اهمیت دهید. به جای اینکه تلاش کنید تا از شر آن فکر منفی خلاص شوید هیچگونه تلاشی انجام ندهید؛ چرا که هیچ اهمیتی ندارند، حتی سعی نکنید یک فکر مثبت را جایگزین کنید. سعی در سرکوب کردن آن نداشته باشید. همه ی آنها افکار هستند ، بد یا زشت! افکاری هستند که ساخته فعالیت های ذهنتان است پس با توجه نکردن به آنها ، ترجمه و تفسیر نکردن محتوای بی معنی آن،  از کنار آن ها ساده بگذرید و مشغول کاری که تا قبل از به وجود آمدن آن فکر در حال انجامش بودید شوید. چیزهای مهم زندگی! نه درگیر یک فکر بی معنی شدن!

۲٫ نیازی نیست افکار منفی را باور کنید: خیر ، اصلا نیازی نیست که آنها را باور کنید آنها تماما فکر هستند نه چیز بیشتری! لازم نیست آنها را بررسی کنید تا از درون آن رشته افکار منفی جوابی بیابید! آنها فقط فکر هستند و اگر این افکار منفی باعث آزرده خاطر شدن شما میشوند و می خواهید کمتر به سراغتان بیایند باید نحوه پاسخ دادن به آنها را تغییر دهید. چگونه؟ اصلا به آنها پاسخ ندهید! بی توجهی مطلق به آن افکار و تمرکز مجدد بر روی کاری که می کردید و ارزش هایتان!

۳٫ از درون افکار منفی به افکارهای منفی بیشتری میرسید ، دنبال جواب نگردید: به عنوان مثال “به اون اندازه ای که باید خوب نیستم” “اصلا شاید دلیل اینکه این همه افکار منفی به سراغم می آید همین است ، اینکه آنطور که باید خوب نیستم” ، میبینید که با فکر منفی اول به فکر منفی دوم رسیده اید و بر اساس یک فکر نتیجه گیری کردید یا مثلا “شاید چاق شده ام و ظاهرم بد شده” “شاید دلیل اینکه مرا مثل قبل دوست ندارد همین است”.

در مواجه با این افکار آنها را بررسی نکنید آنها تماما افکار هستند و واقعیت نمی باشند. شاید چاق شده باشید ، شاید نه! اصلا مفهوم چاقی چیست؟ برای یک نفر ۶۰ کیلو چاقی حساب می شود برای دیگری ۹۰ . شاید شما را مثل قبل دوست نداشته باشد اما شاید هم داشته باشد از کجا می دانید بر اساس یک فکر که ساخته فعالیت های ذهنی شماست و هیچ کنترلی روی ایجاد آن نداشته اید؟ و اصلا از کجا معلوم دلیل آن ،چاقی شما باشد. در مواجه با این افکار منفی بهترین کار توجه نکردن به محتوای بی معنی آن است.

همه اینها، افکار هستند نه چیز بیشتری اما سوال اینجاست که کدام فکر در جهت ارزش های شماست ، اگر آن فکر در جهت ارزش ها و باورهای ذهنی و واقعیت های زندگی شماست پس ارزش توجه دارد در غیر اینصورت آن افکار بی معنی هستند و نیازی نیست بهشان توجهی کنید.

برچسب ها

1 thought on “رهایی از افکار منفی : ۳ دلیل برای اینکه کمتر درگیر افکار منفی شوید!”

  1. دستتون طلا نمی دونم با چه زبونی ازتون تشکر واقعا ممنون. بسیار بسیار بسیار عالی و ارزنده بود. خیلی راحت و خوش حالم کردین.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close