وسواس فکری اجباری

چگونه به فردی که وسواس فکری دارد کمک کنیم؟

ملاحظات و نکات

 

روش ۱

حامی باشید

 • دوستتان را از نظر عاطفی حمایت کنید. حمایت عاطفی به طرز باورنکردنی مهم و حیاتی است ، وقتی فرد احساس کند در ارتباط با دوست خود است. حتی اگر اطلاعات زیادی از سلامت روان ندارید ، باز هم حمایت شما از دوستی که از وسواس رنج میبرد کمک بزرگی است. شما می توانید حمایت خود را با سادگی با فقط بودنتان در کنارش نشان دهید تا اگر دوست داشت بتواند با شما در مورد افکارش صحبت کند . می توانید بگوئیداگر می خواهی در مورد چیزی صبحت کنی من شنونده خوبی هستم. به او اثبات کنید که برای وی بهترین ها را می خواهید.
 • با او همدل باشید. همدلی از یکی از تمرینات رایج در تراپی است به این خاطر که فرد احساس می کند که توسط فرد مقابل درک می شود که این در رابطه با فردی که از اختلال وسواس رنج میبرد بسیار مهم است. سعی کنید درک کنید که دوستتان چه میکشد!
 • از جملات حامیانه استفاده کنید. وقتی در ارتباط با دوست خود هستید باید حامیانه برخورد کنید اما آن را به وسواس دوستتان ربط ندهید. مثلا بگوئید متاسف هستید که او را در این شرایط می بینید. چه چیزی باعث تشدید وسواست در حال حاضر شده؟ من اینجام تا باهام صحبت کنی. امیدوارم که که سریع بهتر شی.
 • او را قضاوت یا نقد نکنید. همیشه از قضاوت کردن و نقد کردن افرادی که به وسواس دچار هستند بپرهیزید.این قضاوت شما باعث می شود تا او ، وسواس هایش را از دید شما مخفی کند که اینکار باعث می شود تا درمان آن در فرد به مراتب سخت تر شود. مثلا هرگز نگوئید که چرا اینکاری که هیچ معنی نداره رو انجام میدی؟
 • سطح انتظارات خود را نسبت به دوستتان تغییر دهید تا حس ناامیدی به شما دست ندهد. اگر فرد وسواسی شما را نسبت به خود ناامید کرده است. در این مواقع کمک کردن سخت تر خواهد شد.این مسئله را درک کنید که افرادی که وسواس فکری دارند اغلب در برابر تغییرات ناگهانی مقاومت می کنند.
 • متوجه باشید که هر انسانی نسبت به انسان دیگر مقیاس بهبودی اش فرق می کند.بازه گسترده از از علائم وسواس فکری وجود دارد که به موجب آن سطح پاسخگویی متفاوتی را به وجود می آورد. کم کم بهبود یافتن احتمال برگشت پذیری اختلال را کمتر می کند. از روز به روز مقایسه کردن آن ها نسبت به روز قبل بپرهیزید. بهبودی های ذهنی بدین شکل و سرعت به دست نمی آیند که هر روز مقایسه شوند.
 • پیشرفت های کوچک را شناسایی کنید و با گفتن آنها قوت قلب ایجاد کنید. با متوجه شدن بهبودی ها و گفتن آن ها به دوستتان نشان می دهید که چقدر به او و روند بهبودی او اهمیت می دهید و به او افتخار می کنید. مثلا بگوئید ، دیروز متوجه شدم که دستات رو کمتر شستی! این عالیه!
 • فاصله تون را با دوستتان حفظ کنید. سعی نکنید تمام مدت پیش او باشید. این روش درستی نیست. شما نیاز دارید که زمانی را تنها باشید تا انرژی شما برگردد تا بتوانید این حمایت را مداوم ادامه دهید. مطمئن شوید زمانی که پیش دوستتان هستید صحبتی از هرچیزی که به وسواس فرد مربوط شود جلوگیری کنید.

روش۲

کمک نکنید تا کارهای وسواسی اش را انجام دهد

 • بین حمایت و کمک کردن به فرد در انجام کارهای وسواسی گیج نشوید. خیلی مهم است که در کمک اعمال وسواسی به آن ها کمک نکنید. حمایت به معنی کمک به انجام اعمال وسواسی فرد که موجب بدتر شدن وضعیتش می شود نیست. در عوض ترس هایش را بشنوید و درک کنید حتی اگر غیرمنطقی به نظر میرسند.
 • فکر نکنید با کمک کردن در انجام اعمال وسواسی به فرد کمک کرده اید. این کار روش معمول خانواده ها و دوستان افرادی است که از اختلال وسواس فکری رنج می برند است. به عنوان مثال ، اگر دوست یا عضوی از خانواده شما عادت دارد تا غذاهای مختلف را در بشقابش از هم جدا کند ممکن است شما کمک کنید تا اینکار را انجام دهد. در ذهن شما اینکار به هرحال نوعی کمک به فرد است اما در اصل برخلاف این امر است. این رفتار باعث تشدید وسواس فرد می شود. اینکار باعث می شود تا فرد احساس کند که این کار غیرمنطقی اش توسط دیگران تصدیق می شود و به انجام دادن ادامه خواهد داد. مهم نیست که چقدر سخت باشد اما نباید به آنها در انجام اعمال وسواسی کمک کنید چون فقط باعث تشدید وسواس در فرد خواهید شد.
 • در برابر رفتارهای وسواسی دوستتان مقاومت کنید. به دوست یا عضو خانواده تان دربرابر چیزهایی که باعث ناراحتی و ترسشان می شوند کمک نکنید تا به راحتی از آن دوری کنند. مخصوصا اگر یکی از ملزمات زندگی شان باشد. مثلا کمکشان نکنید که از کثیفی دوری کنند با بیرون نرفتن و غذایشان را در محیط بیرون نخوردن.

روش۳

دوستتان را ترغیب به درمان کنید.

 • کمک به ایجاد انگیزه درمانی کنید.یک از روش هایی که می توانید به کار ببرید این است که کمک کنید تا مزایا و معایب تغییر را بررسی کنند. اگر هنوز نسبت به درمان بی میل است می توانید آنها را ترغیب کنید که درمان گره گشای کارشان است. گروه های حمایتی را پیشنهاد کنید.
 • در مورد روش های درمانی صحبت کنید تا راه برای کمک گرفتن از متخصص باز شود. حمایت شما کمک بزرگی برای دوستی که از وسواس رنج می برد است و با اینکار باری را از روی دوش او بر میدارید. مطمئن شوید که دوست شما متوجه قابل درمان بودن مشکلش شود. راه های درمانی را برای او بازگو کنید. هرگز او را مجبور به اینکار نکنید و بگذارید تا با میل خودش انتخاب کند و مطمئن شود که این بهترین تصمیم برای حل این مشکل است.

روش ۴

درباره اختلال وسواس اجباری فکری تحقیق کنید. اینکه در مورد مشکل دوستتان بیشتر بدانید باعث میشود تا ساده تر آن مشکل را قبول کنید. شاید یک روش عذاب آور برای شما باشد اما روبرو شدن با حقیقت ساده تر خواهد بود تا احساسی برخورد کردن. اینکار باعث می شود دید بهتری نسبت به آینده و راه های درمانی پیدا کنید.

 

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

Close
Close