اضطراب

کمک به فرزندی که به اضطراب دچار است!

ویژه والدین

کمک به فرزندی که به اضطراب دچار است!

  • از مدام اطمینان بخشیدن به فرزندتان خودداری کنید. فرزند شما نگران است و شما می دانید که چیزی برای نگرانی وجود ندارد پس به او بگویید به من اعتماد کن ، چیزی برای نگرانی وجود ندارد. فرزند شما نمی تواند منطقی فکر کند یا یادش بماند که چطور باید از پس آن برآید. در این زمان میتوانید از یک روش به نام FEEL استفاده کنید. توقف Freeze : دست نگهدارید و با فرزند خود شروع به نفس عمیق کشیدن کنید. همدردیEmpathize : اضطراب ترسناک است. فرزند شما دوست دارد بداند که شما متوجه هستید. ارزیابیEvaluate : وقتی که فرزند شما آرام است بهترین زمان برای پیدا کردن راهکار مناسب برای حل مشکل است. رها کردن(Let Go): شما پدر مادر فوق العاده ای هستید. احساس گناه نداشته باشید و به فرزندتان ابزار لازم برای کنترل اضطرابش را بدهید.
  • خاطرنشان کنید که چرا نگرانی خوب است. به یاد داشته باشید که اضطراب به خودی خود فهمیدنش سخت هست ، حال اینکه بچه شما ممکن است فکر کند وجود این اضطراب بخاطر این است که مشکل دار است. خیلی از بچه ها از فکر داشتن اضطراب هم اضطراب درست می کنند. برای او مثال بزنید که هدف از اضطراب چیست و چطور همین حس اضطراب باعث می شود تا انسان از خطرات بگریزد.
  • برای اضطراب های فرزندتان شخصیت سازی کنید. به عنوان مثال اسمی را برای این شخصیت اضطراب درنظر بگیرید که این فرد در ذهن کودک شماست و وظیفه دارد تا از ما در مواقعی در خطر هستیم کمک کند. اینکار می تواند ترس بچه را نسبت به وجود اضطراب کم کند.
  • به کودک خود یاد دهید که کارآگاه افکار شود.شاید شنیده باشید که یاد دادن مثبت اندیشی به فرزندان باعث آرامش آنها میشود اما بیشتر از مثبت نگری دقیق فکر کردن باعث آن است. از روشی به نام ۳Cs برای فرزندتان استفاده کنید: افکار را بگیرید: تصور کنید که هر فکر در سر مانند حبابی شناور است. حالا به فرزند خود یاد دهید که یکی از آن افکار حبابی شکل را بگیرد مثلا فکر اینکه هیچکس در مدرسه من را دوست ندارد. جمع کردن مدارک: قدم بعدی ، جمع کردن مدارک برای اثبات این فکر است. به فرزند خود یاد دهید که بر اساس نگرانی هایی که از روی عواطف انسان شکل میگیرد قضاوت نکند. احساسات واقعیت نیستند. افکار را به چالش بکشید: بهترین راه برای انجام اینکار برگزاری مناظره با خودشان است.
  • اجازه بدهید که نگران باشند. همانطور که می دانید گفتن اینکه نگران نباش به فرزندتان باعث نمیشود که دیگر نگران نباشد. در عوض اجازه دهید که با اختیار کامل نگران باشد اما در حد کنترل شده ای. یک زمان به نام زمان نگرانی برای وی درست کنید. زمانی بین ۵ تا ۱۰ دقیقه در روز. در این زمان ، فرزند خود را ترغیب کنید که تمام نگرانی های خود را بنویسد. حتی می توانید یک جعبه برای این نگرانی ها با کمک او درست کنید تا نگرانی هایش را درون آن بریزد. در زمان نگرانی قانون خاصی برای کودکتان وصف نکنید. وقتی زمان به پایان رسید. در جعبه را ببندیدو با جعبه نگرانی های آن روز به همراه فرزندتان خداحافظی کنید.
  • کمک کنید تا از چی میشه اگر! به چه هست! برسند. شاید جالب باشید که بدانید انسان ها قدرت زیادی در سفر کردن در زمان را دارا هستند. در واقع ، ما زمان زیادی را در آینده یا گذشته زندگی می کنیم. برای فردی که اضطراب دارد این کار باعث نگرانی خواهد شد. کسی که در زمان طی می کند ، مدام به سراغ سوال های چی میشه اگر؟ خواهد رفت. مثلا چی میشه اگر نتوانم در کمدم را باز کنم و به کلاسم نرسم! یا چی میشه اگر سوزی امروز با من حرف نزند! تحقیقات نشان داده است که برگشت و زندگی در زمان حال باعث کاهش اضطراب خواهد شد. یکی از راههای خوب برای تمرین این کار استفاده از تکنیک آگاهی ذهنی است. به فرزند خود یاد دهید که از این تکنیک استفاده کند.
  • صرفنظر از اجتناب کردن درباره هرچیزی که باعث اضطراب می شود. آیا فرزند شما به دنبال اجتناب کردن از اجتماع ، سگ ها ، مدرسه ، هواپیما یا هر شرایطی که باعث می شود مضطرب شود است؟ به عنوان والدین ، آیا در این راه کمکش می کنید؟ قطعا ، این طبیعی هست. اما در دراز مدت این فرار فرزند شما از قرار گرفتن در این موقعیت ها باعث می شود تا همه چیز بدتر شود. برای رویارویی با این مشکل از روشی به نام نردبان استفاده کنید. فرض کنید که فرزند شما از نشستن بر روی تاب داخل پارک می ترسد. به جای اینکه از این فعالیت صرفنظر کنید اهداف کوچکتری تدارک ببینید تا به هدف بزرگتر برسید. از هر قدم تا تاب استفاده کنید تا رویارویی نهایی ساده تر شود. وقتش که رسید خودتان متوجه می شوید قدم بعدی روی آخرین پله این نردبان خواهد بود.
  • کمکشان کنید تا یک چک لیست داشته باشند. خلبان های آموزش دیده در هنگام مواجه با یک موقعیت اورژانسی چه کار می کنند؟ به چک لیست مخصوص زمان اورژانسی مراجعه می کنند. حتی بعد از سال ها خلبانی باز هم از روی چک لیست کار می کنند به این خاطر که در هنگام خطر، بعضی مواقع درست فکر کردن سخت خواهد بود. وقتی فرزندتان دچار اضطراب شده است ، شرایط یکسانی را با مثالی که زده شد دارد. پس چرا برای آن ها چک لیستی تهیه نکنید تا قدم به قدم راهنماییشان کند تا به آرامش برسند. اگر نفس عمیق کشیدن کمک می کند اولین قدم را برای نفس کشیدن بگذارید.
  • برای خودتان دلسوز باشید. دیدن اینکه فرزندتان از اضطراب رنج میبرد ، دردناک و گیج کننده است. هیچ والدینی وجود ندارد که از خود نپرسیده باشد که آیا من دلیل اضطراب فرزندم هستم!به خاطر داشته باشید که فاکتورهای زیادی باعث شکل گیری آن هستند پس شما دلیل اضطراب فرزندتان نیستید اما میتوانید کمکشان کنید تا به آن غلبه کنند. با در در در کنار در نظر گرفتن یک زندگی سالم برای تمام خانواده به فکر خودتان هم باشید. به یاد داشته باشید که تنها نیستید و مقصر هم نیستید. زمان آن رسیده که دیگر از این فکر رها شوید ، خودتان را ببخشید ، خودتان را دوست داشته باشید. شما قهرمان فرزندتان هستید.
برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close